Kuş Fotoğrafı Çekim Teknikleri ve Kuş Fotoğrafçılığı Hayat telaşı içerisinde insanlarımız, doğamızda bulunan şaheserlerin farkına bile varamaz olmuş durumda. Bırakın kuş fotoğrafı çekim tekniklerini, bize çok yakın oldukları halde, hayat denizinde ilerleyen bizler, çevremizdeki güzelliklerin farkında bile varamıyoruz. Sırf bu sebeple, şu kısa ömürde az da olsa bu güzellikleri gücüm yettiği kadar […]

Kuş Fotoğrafı Çekim Teknikleri ve Kuş Fotoğrafçılığı

Hayat telaşı içerisinde insanlarımız, doğamızda bulunan şaheserlerin farkına bile varamaz olmuş durumda. Bırakın kuş fotoğrafı çekim tekniklerini, bize çok yakın oldukları halde, hayat denizinde ilerleyen bizler, çevremizdeki güzelliklerin farkında bile varamıyoruz. Sırf bu sebeple, şu kısa ömürde az da olsa bu güzellikleri gücüm yettiği kadar sizlere sunmaya çalışarak, biraz olsun sizleri hayat koşuşturmasından uzaklaştırmayı hedefledim.

Kuş Fotoğrafçılığı ve Kuşlar

Kısa bir tanımlama yapmak istersek, kuş fotoğrafçılığı, özveri isteyen, çok zahmetli ve en önemlisi sabır gerektiren yaban hayatın önemli kollarından biri. Bir kuşun fotoğrafını herkes çekebilir, fakat estetik pozu alabilmek, onu sofrasında ziyaret edebilmek ” O an ” diye nitelendirilen fotoğrafı yakalamak, belki de hayatımızdaki en büyük bekleyiş olabilir.

Napolyon’un ünlü sözünü de es geçmemek gerek. Para Para Para. Ne kadar maddiyat o kadar çok doğa fotoğrafı. Türlerin bulunduğu bölgeleri ziyaret edebilme, konaklama, zaman ve masraflar için belli bir birikim gerekmekte. 

Kuş Fotoğrafı Çekim Teknikleri 1

Estetik kuş fotoğrafları çekebilmek için, çekmek istediğiniz türler hakkında yeterli bilgiye sahip olmak şart. Türün hangi bölgede bulunduğuna dair yer tespiti yaparak, fotoğraf çekebileceğimiz alana yönelmeliyiz. Çekim saatini iyi planlamalı ve başarılı bir şekilde kamuflaj olarak çekim aşamasına geçmeliyiz. Kamuflaj, kuş fotoğrafçılığında ayrı bir önem taşımakta. Yukarıda saydıklarımdan biri eksik olursa inanın fotoğrafta eksik olacaktır.

 

Gözün gördüğünü yansıtan, sıradan bir fotoğraf çekmekse amaç, gerisi okumayın gitsin. Parklarda bolca kuş var 🙂

Kuş Fotoğrafçılığı

Doğa Fotoğrafçısının içerisinde bulunduğu genel durumlar, Kuş Fotoğrafı

İşin teknik kısmına gelince; 300mm den az olmamak kaydı ile tele objektif sahibi olmalı ve en azından orta seviye DSLR bir gövdenin yanında makinenize hakim bir kullanıcı olmalısınız. Özellikle, makinemizi genel ayarlarına o kadar hakim olabilmeliyiz ki, adeta bir kolumuz, bir bacağınızı nasıl kullanıyorsak, fotoğraf makinemizi da o şekilde kullanabilmeliyiz. Kuşlar aniden belirip kadrajımıza girerken, bir o kadar da hızlı şekilde yok olurlar. Bunun için sağlam refleks şart. Tavsiyem, ek olarak dürbün kullanmanız.

Uçar Fotoğrafı

Bir kuşu uçar halde fotoğraflayabilmek için makinemizi diyafram öncelikli moda alıp, iso ayarını hava şartlarına göre yüksek tutmalıyız. Ben genel olarak iso 320 ve 400 arasında seyrediyorum. Enstantene 1/1000 ve yukarı değerleri gördüğü zaman deklanşöre basabilirsiniz. Diyafram olarak f4 ve f5.6 çekim açınıza göre yeterli olacaktır. Makinemizi seri çekim moduna almayı unutmayalım. Bunun için saniyede bilmem kaç kare diye bir pazar bile mevcut. Oysa sn.10 kare yeterli 🙂

Net olmayan, kaçan fotoğraflara üzülmeyin, aklınıza koyduysanız en fazla üç aya kadar başarılı kareler üretmeye başlayacaksınız.

Uçan kuş fotoğrafların için, tüfekle nişan alır gibi, makine omuza şeklinde çekmenizi tavsiye ederim. Tele Objektifiniz olsun ki, netleme hızı bir o kadar iyi olsun. Eos 1 serisi ve Nikon F serisi body ler bu iş için biçilmiş kaptan.

kuş fotoğrafı

Çekimlerini gerçekleştirdiğim fotoğraflardan örnekler için tıklayabilirsiniz

Genellikle doğa ve vahşi yaşam fotoğraflarını başarılı bir şekilde karelemek için temel üçlü kuralına uymak şart ” İyi görmek, iyi duymak ve en iyi şekilde refleksleri kullanabilmek”

Bu üçlü bolca pratik ile kendiliğinden gelecektir.

Örnek vermek gerekirse, yeri gelir gece yarısından yola çıkar binlerce kilometre yol yaparım. Sabahın ilk ışıklarında o güzel canlıların yanında olabilmek için uykusuz kaldığım geceleri söylesem inanmazsınız belki. Saatlerce bir çadırın altında bekleyişimi, o anlarda kendimle baş başa kalışımı ve ayak dibimden geçen yılanları izlerken halimi bilseniz, belki bir daha düşünürdünüz.

Fakat bu bir seçim, seçimimi doğa fotoğraflarından yana yaptığım. Benim açımdan sorun kalmadı. 

Uzun lafın kısası ülkemizde doğa fotoğrafçılığı pek fazla insan tarafından yapılmıyor maalesef. Bırakın kuşları, doğamızın güzelliklerini belgeleyebilecek kişiler bile çok az. Bizler, biraz olsun bu boşluğu doldurmalıyız artık diye düşünüyor ve bu yola sizleri de davet ediyorum.

Saygılarımla

Volkan AKGÜL

 

About the author

“Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz´´ Hz. Muhammed (s.a.v)