Profesyoneller Tarafından Uygulanan Çekim Açıları Nelerdir? Çektiğiniz Portre Fotoğrafları Nereden Kırpacaksınız?

Bilmenizi istediğim tek gerçek, profesyoneller gibi sizlerin de portre fotoğraflar çekebileceği. Çünkü zor değil. Bundan önceki paylaşımları aklınızda tutar ve pratiğe dökerseniz, sonuç sizin düşündüğünüzden daha iyi olacaktır.

Sadece sizin düşündüğünüzden mi 😉

Portre çekimlerde püf noktalar Bölüm.1 okumadıysanız tıklayın.

Kırpma, bir nevi kadrajlama

  • Omuz hizası ve üst kısım baş bölgesi ( Büst ) fotoğrafları çekerken; modeli, kadrajı tamamıyla dolduracak şekilde fotoğraflamayın. Birçok çekimde kadrajımızın alt ve üst taraflarında boşluk olsun. Bu şekilde oluşturulan fotoğrafları düzenlerken kırpma aşaması daha rahat olacaktır. Peki böyle bir fotoğrafı nereden kırpmalı? Tabi ki göğüs hizasının üstünden! Böylelikle izleyicimize daha estetik bir görünüm sunmayı başarabiliriz.
  • Yine bu tarz çekimlerde, modelin saç üstünden bir tutam kırparsak, fotoğrafımız daha estetik ve farklı bir havaya bürünecektir.
  • Dirsek ve bilekler -özellikle diz kapakları ve ayak bileklerinden- kırpma, göze hiç hoş gelmeyen sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu bölgeler, aklınızda ‘ Yasak Bölgeler ‘ olarak kalsın.
  • Fotoğraflarınızda, modelin bakış yönüne doğru boşluk bırakmayı unutmayın
  • Ve en önemlisi bunları bilin ve istediğiniz gibi davranın!

Yalnız, bilmelisiniz ki, her ne kadar fotoğraf görsel bir sanat dalı olsa da, başarılı ve güzel fotoğraflar, tüm kesime hitap edebilmeli. 

Tam Boy Fotoğraflar

Portre çekimlerde farklı ve etkili sonuçlar istiyorsak, makinemizin açısını değiştirmemiz gerektiğinden bir önceki yazımda bahsetmiştim. Örneğin, modelimizi aşağıdan yukarı doğru bakan bir açı ile fotoğraflar isek, ortaya daha etkili ve hükmedici bir ifade çıkacaktır. Bunun yanı sıra, dizlerinizin üzerinde çökerek deklanşöre basmak, hem modelin boyunu uzun gösterip hem de yüz kısmını inceltecektir.

Kısaca; Etkili bir perspektif istiyorsanız, aşağıdan yukarı doğru bir bakış, tam boy fotoğraf çekimlerinde çok işinize yarayacak.

Şimdilik bu kadar, pratikte uygulayarak başarılı sonuçlar elde ettiğim çekim tekniklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Saygılarımla!

Volkan AKGÜL

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31