Al Servo Af Tracking Method Nedir? Al Servo Tracking Method yani Oto fokus takip Metodu. Continuous Af Track ve Main Focus şeklinde iki seçenekten oluşan bu ayar kısmında, fotoğraf makinemize, netleme yaptığımız alan için yardımcı af noktalarını kullanarak ‘takibi bırakma’ derken ya da tam tersi, kadrajımıza girebilecek diğer bir objeye […]

Al Servo Af Tracking Method Nedir?

Al Servo Tracking Method yani Oto fokus takip Metodu. Continuous Af Track ve Main Focus şeklinde iki seçenekten oluşan bu ayar kısmında, fotoğraf makinemize, netleme yaptığımız alan için yardımcı af noktalarını kullanarak ‘takibi bırakma’ derken ya da tam tersi, kadrajımıza girebilecek diğer bir objeye ‘öncelik vermen gerekli’ diyebileceğiz.

Bir önce ki paylaşımda Otofokus hassasiyetine ( Al Servo Tracking Sensivity ) değindik. Gözden kaçıranlar tıklayabilir.

Fotoğraf makineleri fabrika ayarlarındayken doğru netlik payı yüksek oranda ayarlanmış olsa bile özelleştirilebilir ayarlar ile seviyeyi daha ileri taşımak mümkün. Al Servo Tracking Method ve Al Servo Tracking Sensivity ikilisini birlikte kullanmak hiç beklemediğiniz kadar net fotoğraflar üretebilmemize olanak verecektir.

Al Servo Af Tracking Method

Otofokus takip metotlarından Mod.1 : Continuous Track ile çekmek istediğimiz obje üzerinde, yardımcı af noktalar ile netliği koruyarak obje üzerinden ayrılma, takibe öncelik ver derken, Mod.0 : Main Focus ile kadrajın içerisinde ‘aniden beliren diğer bir nesneye geçiş yapabilirsin’ şeklinde seçim yapmış olacağız.

Oldukça benzer özellikler gösteren ‘Tracking Sensivity ve Tracking Method’ birbirlerini tamamlayacak ikili.

Çekilecek obje hareketli ve düzensiz davranışlar sergiliyorsa takip metodu ile odaklanmayı sabit kılmanın yanı sıra, diğer bir ayar olan hassasiyet ile seçilen netlik noktasının, diğer alanlara hızlı bir şekilde kaymasını engellemiş oluyoruz. Bu arada makinenizin çekim hızı da oldukça önem arz etmekte. Bu saliselik işlemlerde, saniyede 10 kare çekebilen makineniz ile ‘ O AN ‘ diye adlandırılan kareleri kaçırmanız oldukça düşük bir olasılık.

Kısaca, obje nasıl hareket ederse etsin, oto fokus sisteminin karar verme yetkilerini yönlendirerek istediğimiz doğrultuda netliğe hükmetmiş olacağız.

Tabi seçtiğimiz ayarlar, makineleri tasarlayan mühendislerin bizlere izin verdiği kadar. Aşağıda ki görseller Continuous Af Track  ağırlıklı olarak hazırlandı. Mantığı anladığınızda diğer bir ayar olan Main Focus hakkında otomatikman bilgi sahibi olacaksınız.

( Continuous Af Track Priority )Üste yer alan fotoğrafta, makinemize takip metodu olarak seçilen objede kalması gerektiği direktifini verdik. Obje hangi yönde hareket ederse etsin takibi bırakmıyor! Altta yer alan Gif uzantılı dosyaya göz atalım. Hareket olmaması halinde üzerine tıklayabilirsiniz.

Al Servo Tracking Sensivity ve Al Servo Af Tracking Methodu birleştirelim

Bu fotoğraflarda görünen engeller için OtoFokus Hassasiyetini Slowa ayarlamış olduk. Makinemizin oto fokus mekanizmasına engelleri yok sayarak, seçilen netlik noktası dışında ki alanlara kaymamasını söylerken, Fokus takip metodu ile de kuşumuz bulunduğu konumu değiştirse bile netlikten ödün vermiyoruz.

Sonuç olarak ; Oto fokus sisteminde iki özelliği birleştirerek kullandığımızda sonuçlar genellikle tatmin edici.

Doğru netlik için iki adım atmış olsak bile, her şey tam olarak bitmedi. Yardımcı Af noktaları, Genişletilebilir Af noktalar, Spot Af (Motosiklet sürücüsü Kenan Sofuoğlu’nun kask içinde ki gözüne netlik ), tele objektifler için kullanılabilir özel işlevler bulunmakta. Çok fazla detaya girmeden şimdilik bu ayarlara çalışalım. Başlarda bir şey fark etmiyor sanabilirsiniz, farkı görmeniz istikrarlı çalışmaya bağlı.

Saygılarımla!

Volkan AKGÜL

 

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31