AI Servo Tracking Sensitivity Nedir? Ne işe Yarar ? AI Servo Tracking Sensitivity Nedir? Ne işe Yarar ? Yarı Profesyonel ve Canon Eos 1 D serisi üst düzey fotoğraf makinelerinde, kullanıcının seçimi ile özelleştirilebilir birçok AF ( Otofokus ) ayarı bulunmaktadır. Bunları etkin bir şekilde kullanabilirsek, uçan kuş fotoğraflarından tutun, […]

AI Servo Tracking Sensitivity Nedir? Ne işe Yarar ?

AI Servo Tracking Sensitivity Nedir? Ne işe Yarar ?

Yarı Profesyonel ve Canon Eos 1 D serisi üst düzey fotoğraf makinelerinde, kullanıcının seçimi ile özelleştirilebilir birçok AF ( Otofokus ) ayarı bulunmaktadır. Bunları etkin bir şekilde kullanabilirsek, uçan kuş fotoğraflarından tutun, spor, aksiyon gibi hareketli konuların yanı sıra, durağan cisimlerde, makinemizin fabrika ayarlarına oranla %50 daha net ve yüksek doğrulukta fotoğraflar üretebiliriz.

Bir çoğumuzun başına gelmiştir. Makinemizi objeye çevirir ve deklanşöre yarım basarız. Tam olarak o anda ya otofokus istediğimiz noktaya odaklanmakta zorlanır ya da başka bir alanı netler. Bu durumu düzeltebilmek için beklemek zorunda kalırken, defalarca deklanşör tuşuna yarım basar dururuz. İşin kötü tarafı ise biz netleme yapmaya çalışırken ‘ O AN ‘ diye adlandırılan fotoğraf karesi çoktan kadrajımızdan çıkmış olur. İşte bu gibi olumsuzlukların bir adım önüne geçebilmek için sizlere orta seviye ve tam profesyonel fotoğraf makinelerinde bulunan önemli bir ayardan bahsetmek istiyorum.

Bu ayar doğru netleme için temel adım olsa da bir sonraki ayarlar, bu temelin direklerini oluşturacaktır.

Al Servo Tracking Sensivity

Yani Af ( Otofokus ) hız hassasiyeti. Çekmek istediğiniz obje, hareketli, sağ ve solunda, ön ve arkasında istenmeyen cisimler bulunuyorsa, hassasiyeti Slow’a getirmeliyiz. Bu şekilde, makinemizin Otofokus mekanizmasına ‘ Netlediğim obje üzerinde kal, diğerlerini bir nevi yok say demiş olurken, ayarı Fast’a aldığımızda, kadrajınızda beliren tüm objeler bizim için önemli, şu anda netleme yaptığım obje yerine, bir diğer objeyi seçersem hızlı geçiş yap demiş olacağız.

Konuya hakim olabilmeniz adına çekimlerini gerçekleştirmiş olduğum Sakarmeke kuş fotoğrafları ile hazırladığım Gif. animasyonunu inceleyelim.

Animasyonları izlerken duraksama olması halinde fotoğrafların üzerine tıklayabilirsiniz

Otofokus hassasiyeti Fabrika ayarlarında ( Standart )

Otofokus hassasiyeti Kullanıcı tanımlı Slow ( Yavaş )

Otofokus hassasiyeti Kullanıcı tanımlı Fast ( Hızlı )

Yukarıda izlediğiniz ayarlar genel olarak bir tık düşürülüp, artırılmıştır. Otofokus hassasiyetini tam olarak yavaşlatmak ya da hızlandırmak tamamı ile size kalmış bir durum.

Sözü fazla uzatmadan, makinenizin ayarlarında en azından önemlilik arz eden ‘ AF ‘ yani ‘ Otofokus ‘ gibi ayarlara tam hakimiyet kurmaya çalışmalısınız. Karışık gibi gelen bu ayarlar aslında o kadar basitler ki! Sadece bilgilenmek ve pratik gerekli. Gerisi zamanla oturacaktır.

Bu ve benzeri ayarlar kullanılarak çekimlerini gerçekleştirdiğim fotoğraflar için tıklayın

Saygılarımla!

Volkan AKGÜL

 

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31