İlk kuş fotoğrafım, Kuş Fotoğrafçılığına Giriş Kuş fotoğrafçılığına gönül verme niyetinde olan arkadaşlara örnek teşkil etmesi amacı ile ilk kuş fotoğrafım ve kuş fotoğrafçılığına giriş başlıklı konuyu paylaşmak istedim. Umarım keyif alır, hakikat doğrultusunda ilerlersiniz. Kuş fotoğrafçılığı çekim teknikleri, uçar kuş fotoğrafları gibi bilgiler içeren konu başlıkları için tıklayabilirsiniz. Hey […]

İlk kuş fotoğrafım, Kuş Fotoğrafçılığına Giriş

Kuş fotoğrafçılığına gönül verme niyetinde olan arkadaşlara örnek teşkil etmesi amacı ile ilk kuş fotoğrafım ve kuş fotoğrafçılığına giriş başlıklı konuyu paylaşmak istedim. Umarım keyif alır, hakikat doğrultusunda ilerlersiniz.

Kuş fotoğrafçılığı çekim teknikleri, uçar kuş fotoğrafları gibi bilgiler içeren konu başlıkları için tıklayabilirsiniz.

Hey gidi hey… Zaman ne çabuk geçiyor. İlk kuş fotoğraflarıma bakmak geldi bir an içimden, ne günlerdi. 2006 yılı benim için oldukça sıkıntılı bir dönemdi. Sıkıntılardan kurtulabilmek için aklımı bir şeye vermem gerekiyordu. Çok akıllıymışım gibi, düştüm uçan kuş fotoğraflarının peşine, o da kuşlarla uçtu gitti 🙂 Bu dünya akıl ile pek çekilesi değil ya. Tek isteğim kuşların estetik pozlarını yakalamaktı. O hedef doğrultusunda başladığım bu yolculukta neler yaşanmadı ki!

2006 ve sonrası iki yıl boyunca NikonD2H ve Sigma 50-500 ikilisi ile devam ettim. D2H hızı beni çok etkilemişti. Basın camiasında foto muhabiri görevinde NikonF90X kullanıyordum. O zaman tek hayalim NikonF4 alabilmekti. F4 almak nasip olsa da, dijital makinelerin patlaması ile çok fazla birlikte olamadık, bir kaç ay içinde sattım. Ne üzülmüştüm, onca yıl hayalini kur, tam kavuştuğun an filmli makineler rafa kaldırılmaya başlansın 🙂 Neyse ki D2H imdadıma yetişti. Yetişse de nerede o analog da ki kalite! Teknoloji daha oturmamış, 4megapixel bir makine ve crop şansın yok denecek kadar az. Direk fotoğraf bozuluyor. Altta sunduğum fotoğraflar 2006 yılı D2H ve Sigma50-500 ikilisi ile çekilmiştir. Orijinal kadrajları ile yüklemek zorunda kaldım. Dediğim gibi crop yap, detay al, çok zor iş o zamanlar. Photoshop iyi de değildi, filmli ortamdan dijitale geçince baya bir bocaladık.

İlk Kuş Fotoğraflarım, Kuş Fotoğrafçılığına giriş

Çekilen fotoğraflarda, ilk yıllar estetik ve bir şeyler anlatabilen çalışmalara odaklandım. Geldiğim ortamda ‘o an’ kareleri öncelikliydi. Düşünün isterim, bir şahıs, elinde bıçak, önüne gelene savuruyor, ortamda birçok yaralı var, senin görevin ‘o anı’ yakalamak. Teknik ise bir sonraki adım. Çünkü fotoğrafta teknik, şimdilerde olduğu gibi kolay değil. 100 ASA’lık film başka, 400 ASA’lık film başka. O gün nereden bilebilirsin ki 1/2000 gibi yüksek enstantane değerlerine ihtiyaç olacağını, bilsen bile öyle bir atmosferde doğru ışığı yakalamak ne kadar kolay olabilir!

Fotoğraf dediğin, teknik değerlerin yanında, izleyicide bir takım hisler uyandırmalı. Her türlü teknik donanıma sahip, üst düzeyde çekilmiş bir fotoğraf, izleyicide bir takım görselliğin dışında farklı duygular hissettirmiyorsa ne gerek var fotoğraf çekmeye. Gören gözden daha mı iyi, çekilen objedeki kalite ve netlik? Yalnız, zamanla teknik ve anlatımı birleştirmenin daha başarılı sonuçlar verebileceği düşüncesine kapılmalı insan. Güce değer katabilmeli. Gücü alt etmenin yolu yok, bari değer katalım. Bir tık teknik, bir tık anlatımdan + ekleyerek fotoğrafları yoğurmalı.

Neden bir tık diyorum ;

Hem teknik yeterlilikte üst düzey, hem de usta işi kompozisyon gerçekten kolay değil. Çok emek, zaman ve sabır gerekli. Maddiyat gerekli. Sponsor gerekli, birçok gereklilik var. Bunları aşabilirse insan, tüketim toplumunda kalıcı olabilmenin imkansızlığı ile karşılaşmak zorunda. İyi ve başarılı işler, kötülerin yanında yok olup gidiyor maalesef. Kapital sistemin tam da istediği gibi. Bu sistemde, başarı parayla satın alınabilir. Biz de bu sistemin bir parçasıyız, ne kadar karşı çıksak da içerisindeyiz. Sistem, başarının parayla satın alınabilirliğini devamlı empoze etse de, hepimiz içten içe biliyoruz ki gerçek başarı, para ile satın alınamaz. Fotoğraftan örneklemek gerekirse, bazı ses sanatçıları ve film sektöründeki aktörlerimiz, tek seferde yüz bin liralık fotoğraf malzemesi alıyor ve inanın bana bir ay sonra o malzemeler evlerinin bir köşesinde öylece unutulmaya bırakılıyor. Satın alma ile olsaydı inanın onlar başarırdı. İşin bir de diğer yanı var, maddi imkanları elverişsiz ama başarılı biri ne kadar ilerleyebilir? O da tartışılır. Tanıdığım bir kaç kuş fotoğrafçısı, bizzat şahit oldum, istikrar, çaba, emek ve zaman harcayarak ellerindeki kısıtlı imkanları ile aldıkları ekipmanlar doğrultusunda mükemmel kareler ürettiler. Yalnız, imkansızlık onları da istemsizce pes etmelerine sebep oldu. İstemeden etkileniyoruz. Geçenlerde İnstagram’da bir çalışmaya denk geldim. Boz ayının av sahnesi. O kareyi yakalayabilmenin zorluğu ve çabası bilincinde biri olarak, aldığı 33 beğeni ne kadar düşündürmüştü beni. Bir sonraki fotoğraf ise bir kız kardeşimizin dudaklarına sürdüğü ruj fotoğrafı, yirminin üzerinde eleştiri, beğeni değil bakın eleştiri! Ya da başarısız bir kuş fotoğrafı üç yüzlerde beğeni alırken, detaysız bir kelebek, onların üzerinde tebrik alabiliyor.

Ne kadar yazık! ‘Körler sağırlar, birbirini ağırlar’ dedikleri bu olsa gerek.

Tabi biz bunlardan anlık etkilenip, doğru yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Çünkü doğru olmayan, muhakkak zamanla yok olacaktır. Fotoğraf camiası çok acımasızdır. Çok kişi silindi.   

Kısacası özetlemek istersem, fotoğrafta netlik, kalite, keskinlik, detay gibi kavramları takıntı yapmak yerine, kompozisyona ağırlık verelim. Bakış açımızı geliştirmek, bolca fotoğraf izlemek, sitelerin hit almış fotoğraflarındaki kadraj seçimi, renk uyumu ve anlatıma dikkat edelim. Nasibimizde varsa gerisi zamanla oluşacaktır.

Ben ise -sene 2017- hala yürüyorum, yol bitene kadar devam inşaAllah. Bir zamanlar koşuyordum, anladım ki koşmak erken yoruyor ,)

Saygılarımla!

Volkan AKGÜL

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31