Back Focus ya da Front Focus Problemi

Bu paylaşımda, başarılı fotoğrafların temel özelliklerinden biri olan ‘Netlik Doğruluğu’ önündeki olası engellere değineceğim. Bizim dışımızda gelişen bu engel, Back Focus ya da Front Focus problemi olarak adlandırılmakta. Bildiğiniz gibi, kimse karşılaşmak zorunda kaldığınız dalga ve mücadele ile ilgilenmez, gemi sahile yanaştı mı, ona bakar.

Yeni aldığımız fotoğraf makinesi ve objektif ikilisi ile sahaya çıktığımızda, çektiğimiz fotoğraflar makinemizin Lcd ekranından net gözükürken, bilgisayara aktarıldığında önemli bir problem olan netlik kaybı ortaya çıkabilir. İşte bu durum her şeyden önce makine üzerindeki LCD ekrana tam olarak güvenmememiz gerektiğini göstermenin yanı sıra, akılda bir takım soru işaretlerini de beraberinde getirir. Çekilen obje yeterli enstantane ve doğru diyafram değerlerinde karelenmiş ve çekim kaynaklı hatalarınızdan oluşmuyorsa, büyük ihtimalle back ya da front focus problemi ile karşı karşıyayız demektir.

Karşılaşılan bu durum, makine ya da objektifte netleme hatası olduğu anlamına geliyor. Bu hata, f1.2 f1.8 gibi açık diyafram değerlerine sahip objektifler, makro ve telelerde oldukça fazla görülmektedir. Bunlardan birine sahipseniz test etmekte fayda var. Altta ki görsel 85mm f1.2 değerinde çekilmiştir.

Büyütülmesi gereken bir durum mu? Yoksa çaresi mevcut mu?

Bu yazıyı okuyorsanız, back focus ya da front focus problemi ile ilgili içinizde bir şüphe olduğunu varsayıyorum. Bu şüpheniz gerçek olsa bile rahatlayabilirsiniz. Üstesinden gelinebilecek bir problem.

Öncelikle ekipmanı teste tabi tutuyoruz.

Back Focus mu? Front Focus mu?

Test kartının çıktısını alın.

Düz bir masa üzerine çıktınızı 45 derecelik bir açı ile yerleştirin. Makinenizi tripod’a takarak, düz bir açıdan, kağıdın merkez noktasına netleme yapın. Bu test modeli diğer paylaşım sitelerinde farklılık gösterse de mantık aynı. Birinde makinenizi 45derecelik açı ile ayarlarken, burada test kağıdımızı 45’lik açı ile yerleştiriyoruz.

Test makine ayarları

Makinemizi Diyafram öncelikli moda alıyoruz. Bilmeyenler, diyafram öncelikli mod hangisi tıklayabilirler. F değerini objektifinizin verebileceği maksimum açıklığa getirin. Sayısal olarak f1.8, f2.8 gibi. Tripod üzerinde çekim yaptığınız için objektifin VR ya da IS (Stabilize) özelliğini kapatmayı unutmayın!

Not: Objektiflerin görüntü sabitleme ( image stabilize ) özellikleri, tripod üzerinde aktif edilmez. Ederseniz fotoğraf net olmaz. Oto fokus u iptal edelim. Makinemizi tek nokta netlik ayarına getirelim. Merkez af noktası, test kartında net olması gereken yerde olsun. Deklanşöre basabilirsiniz. Şimdi çekilen fotoğrafı bilgisayara aktaralım. Aktarmadan önce LCD üzerinden inceleyerek bilgisayar ekranı ve Lcd farklılıklarını görebilirsiniz. Son çıkan DSLR’de bu problem giderilse de bunu da test etmek mantıklı.

Sonuç

Bilgisayar üzerinden incelediğimizde sonuç altta ki gibi çıkıyorsa netlik maksimum seviyede demektir.

Altta yer alan görsellerde ki gibi sonuçlar ile karşılaşıyorsanız

Front Focus.

 

 

Back Focus

Çözüm

Makineniz üzerinde ince Af ayar özelliği varsa, bu ayar doğrultusunda – ya da + değerler girerek test yapmaya devam edelim. Netliğin düzelmesi durumunda, ayarlarınızı kullandığınız lens için kaydedelim. Geçmiş olsun. Bu kaydedilen ayar, diğer lens ya da makinenin genel fokusunu etkilemez. Korkmayalım! Yine de içinize sinmez ve işin ehli düzeltsin istiyorsanız Sirkeci, Eminönü’nün yolunu tutabilirsiniz.

Peki objektif ve makinenin netlik ayarlarında sorun olmadığını farz edelim. Sonuçlar yine de net değilse, kendinizi biraz daha geliştirmek gerektiğinin sinyallerini almış oldunuz demektir.

Saygılar!

Volkan AKGÜL

 

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31