Arı kuşu  (Meropidae ) Fotoğraf Çekimi Doğa’nın harikulade renkleri ile boyanmış, eşine az rastlanır bir canlı türü olan arı kuşları, doğa fotoğrafçılığında seyir keyfi yüksek bir tür. Arı kuşu fotoğraf çekim anlarında, avlanmalarını izlemek ve o anları ölümsüzleştirmek, sizlerde çok farklı duygular uyandırmanın yanı sıra büyülü bir atmosfere girmenize neden […]

Arı kuşu  (Meropidae ) Fotoğraf Çekimi

Doğa’nın harikulade renkleri ile boyanmış, eşine az rastlanır bir canlı türü olan arı kuşları, doğa fotoğrafçılığında seyir keyfi yüksek bir tür. Arı kuşu fotoğraf çekim anlarında, avlanmalarını izlemek ve o anları ölümsüzleştirmek, sizlerde çok farklı duygular uyandırmanın yanı sıra büyülü bir atmosfere girmenize neden olacak. Bu kuşlar, doğa fotoğrafçılarının sandığında kesinlikle bulunması gereken özel bir tür.

Eşsiz birer avcı olan arı kuşları, isimlerinden de anlaşılacağı üzere eşek ve yaban arısı ile beslenirler. Beslenme alışkanlıkları içerisinde yusufcuk, kelebek, çekirge gibi diğer böcek türleri de bulunmaktadır. Grup halinde uçarak avlanan bu kuşları fotoğraflamak, yer tespiti ve doğru çekim açısına bağlı. İstanbul’da yaz aylarında görülen bu türler için, Riva bölgesini ziyaret etmeniz gerekli. Beş sene öncesine kadar rahatlıklar görülen bu türler, 2017 yılı itibarı ile bulundukları bölgede yapılan villalar sebebi ile ne kadar görülebilir bilmiyorum.

Defalarca yazdım, çizdim. Dergiler olsun, belediyeye attığım mailler olsun hepsi nafile. Her zaman olduğu gibi aç gözlü insan, yalnız kendi çıkarını düşündü. Milyonların ortaya çıkaramayacağı canlı türleri kimsenin umurunda olmadı.

Üç kuruşluk kar mantığı ile yaşayan insanların büyük bir kısmı, bu kuşların yaşam alanlarını yok edebilmeyi hiç düşünmeden başardı. Buradan kendilerine koca bir aferin! Ölümsüzlük duygusu ile yaşadığı her günün ardında ölüme bir adım daha yaklaşan insan… devam et. 

Hem izlemek hem de fotoğraf çekebilmek için

Öncelikle doğru açıyı bulmalıyız. Yer tespiti hakkında diğer kuş türlerinde olduğu gibi bu türde de ön araştırma yapmak gerekli.

Kuş fotoğraflarında genel teknik bilgilere ulaşmak için tıklayın.

Bu aşamalardan sonra, arı kuşlarının avlarına doğru hızlı bir şekilde pike yaparak beslenme anı fotoğraflarını çekebilmek için yüksek enstantene değerlerine ihtiyaç duyacağız. Sabırlı bir bekleyiş ve etkin ekipman hakimiyeti doğru kareyi yakalamakta diğer önemli etken. Her zaman söylediğim gibi, yüksek çekim hızına sahip fotoğraf makineleri, kuş fotoğrafçılığında olmazsa olmaz. Usta birer avcı olan arı kuşlarının, avlarını yakalama ve midelerine indirme süresi bir saniye gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleşmekte. İşte burada fotoğraf makinesinin bu anları yakalayabilmesi için, saniyede bilmem kaç kare çektiği önem arz ediyor.

Fotoğraf Makinesi Çekim Ayarları

Makinemizi diyafram öncelikli moda alarak, seri çekime ayarlıyoruz. Genellikle düzgün bir ışık altında F4.0 ve F5.6 gibi diyafram değerleri kuş üzerinde ki net alan için yeterli. Tabi kuşa yakınlık dereceniz doğrultusunda. 1/1600 ve yukarı enstantene süreleri bu kuşları hareket halinde yakalamada ilk adım. Arı kuşları çoğunlukla otomobil içerisinden çekileceği için, fasulye torbası ayrı bir gereklilik. Kendinizde yapabileceğiniz bu torbalar, makinemizin sarsıntı düzeyini en aza indirgemek için tasarlanmış. iso birçok kuş türünde olduğu gibi 320 ve makinenizin kalitesi orantısında 1600 arasında seyredebilir. Tabi ki daha temiz kareler üretebilmek adına, enstantene değerleri yeterliyse iso200 tavsiye etmekteyim. Altta ki fotoğrafta dal üzerinde sabit gibi gözüken bu kuş, ağzında ki arıyı havada çevirerek midesine indirebilmek için devamlı hareket halindeydi. Seri çekim ve doğru enstantene ile bu kareyi ölümsüzleştirebilme şansına erişebildim.

Fotoğraf Çekim Değerlerim

Nikon D2X

Nikon 300mm f2.8

Diyafram öncelikli Mod / f5.6

Enstantene – 1/2000

iso 400

Umarım sizlerde bu kuş türünü görebilir, yukarıda bahsettiğim şekilde bir ambiyans yaşayarak etkin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Saygılar

Volkan Akgül

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31