Fotoğraf Paylaşım Siteleri Fotoğraf paylaşım siteleri, çekmiş olduğunuz fotoğrafları, insanların beğenisine sunarak, paylaşım yapabileceğiniz ve sizler gibi birçok fotoğraf severin bulunduğu ortak paylaşım platformları. Ülkemizde birçok fotoğraf sitesi bulunmakta. Bu sitelere üye olarak, fotoğraf üzerine eksiklerinizi bir ölçüde giderebilir, daha iyi fotoğraflar üretebilecek konuma gelebilirsiniz. Çalışmalarınız, beğeni de alabilir, katı […]

Fotoğraf Paylaşım Siteleri

Fotoğraf paylaşım siteleri, çekmiş olduğunuz fotoğrafları, insanların beğenisine sunarak, paylaşım yapabileceğiniz ve sizler gibi birçok fotoğraf severin bulunduğu ortak paylaşım platformları. Ülkemizde birçok fotoğraf sitesi bulunmakta. Bu sitelere üye olarak, fotoğraf üzerine eksiklerinizi bir ölçüde giderebilir, daha iyi fotoğraflar üretebilecek konuma gelebilirsiniz. Çalışmalarınız, beğeni de alabilir, katı eleştirilerde. Dikkat etmeniz gereken en önemli kural, zamanı gelince bu sitelerden ayrılmanız gerektiği!

Fotoğraf sitelerinde birçok kullanıcı mevcut. Genel olarak hepsinin ortak noktası fotoğraf sevdası. Kimi doğaya aşık, kimi yaşanılan hayatlara. Herkes fotoğraf çekerek paylaşım yapmakta. Yeni başlayanlar için bulunmaz bir nimet olarak adlandırabileceğimiz bu siteler, sizleri belli bir noktaya kadar taşıyabilir. Taşımaktan kastım, fotoğraf bilgilerinizi geliştirebilir, çektiğiniz fotoğraflarda ki hatalarınız görebilir ve farklı bakış açılar ile çekilmiş fotoğrafları izleyerek, görsel zenginliğinizi artırabilirsiniz.

Buraya kadar iyi. Peki neden belli bir noktadan sonra terk etmeniz gerekli?

Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi, bu sitelerde de ahbap çavuş ilişkisi bulunmakta. Sosyal sınıf farklılıkları, kullanılan ekipmanların kalite ve fiyat oranları doğrultusunda ayrılıyor. Mesleğiniz ve cinsiyetiniz bu sitelerde çok önemli. Siz ve birçok kişinin kabul ettiği başarılı bir fotoğraf, hak ettiği ilgiyi göremeyebilir. Kesinlikle de görmez. İşin kötüsü, çok kötü çekilmiş, teknik yeterlilik ve görsel zenginlikten uzak çalışmalar, bir anda günün hit fotoğrafı haline gelir. Fotoğraf paylaşmak adına girdiğiniz bu sitelerde, fotoğrafla birlikte, alakasız birçok şeyi de beraberinde bulabileceksiniz. Gruplaşmalar, çekiştirmeler, dedikodu, aşk, ihanet ne ararsanız var.

Hoşunuza gittiyse hemen üye olabilirsiniz 🙂

İşin özü, başarılı ve estetik fotoğrafların nasıl ikinci plana atıldığı, insanlarımızın kurdukları al ver dostluklar ile nasıl gündem oluşturduklarını göreceksiniz. 

 

Fotoğrafta mutlak kesinlik yoktur. Birine hoş gelen, diğerine hoş gelmeyebilir. Bunun içindir ki çekilen fotoğraflar genel kitleye hitap edebilmeli. Fotoğrafın kalitesi, dijital ortamda, izleyicilerin bilgi ve tecrübesi yanında, kullandığı monitörlerin kaliteleri ile doğru orantılı. Sizlerin yüksek fiyatlar ödeyerek sahip olduğu makine ve lens ile çektiği fotoğraflar, küçük bir tablet ekranı ya da cep telefonundan seyredilebilir. İşte burada fotoğrafta kalite kavramı doğmakta. 

Bunun için ayrı bir başlık açtım. Fotoğrafta Kalite başlıklı yazımı okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Sizler paylaşımlarınızı yaparak, alacaklarınızı aldıktan sonra, hatta hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize karar verdiyseniz, ayrılma zamanı geldiğine işaret. Ayrılıyoruz ama kopmuyoruz, gerçek sanat eserlerinin az da olsa bulunduğu paylaşım platformlarına üye oluyoruz. 500px, Photo.net gibi! Üzülerek yazmak zorunda olsam da burada da insanların çoğu al ver şeklinde popüler oluyor. Takip et beni, ederim seni. Beğen benimkini, beğeneyim seninkini 🙂 Tam bir rezalet!  Yine de paylaşılan fotoğrafların dünya genelinde olması ve bu durumun çeşitlilik arz etmesi sebebi ile buralara üye olmakta fayda var diyorum.

Yurt dışı sitelerde etkili fotoğraflar görmemizde ki en temel durumun sebebi ise 

Yaşam şartları, insana verilen değer, kültür ve sanat alanında gerçek değer algısı bizden ileri düzeyde olmalarından kaynaklanıyor. Düşünelim hemen, 2+1 orta halli bir evin kirası, en az 1000 tl. Asgari ücret 1300 tl. Hadi asgari geçimin bir tık üstüne çıkalım. 2500 tl aldığımızı farz edelim. Haftada bir gün izin, elektirik, doğalgaz, su, cep telefonu, mutfak masrafı ve kira. Geriye kalan para ve zaman ile doğada seyahat  ederek bol bol fotoğraf çekersiniz artık. Vatandaşıma sanat diyorum, para diyor. Yaşamak, güzellikler diyorum, para diyor. Ne haber diyorum, dönüp dolaşıp yine aynı noktaya geliyor konu. Kültürel gelişimi bırakalım, daha sosyal gelişimini tamamlayamamış bir ülke de sanatçı olmak ve bunu ifade etmeye çalışmak, size, deli, işsiz, varoş ve avare olarak bakılmasına yeter de artar. Böyle toplumlarda maddiyat, her şeyin üstündedir. Paran varsa sen iyi bir sanatçı, iyi bir fotoğrafçı, iyi bir eş, iyi bir baba iyi bir insansın. Yazmakla bitmez.

Sitelere geri dönelim.

Hiç mi iyi şeyler olmuyor, elbette içlerinde başarılı, kendini ispatlamış ve yaptığı paylaşımlar ile dikkatleri hemen üzerine çeken sanatçılarımız da yok değil. Fakat çok azlar. Onları takip etmeli, eleştirilerini okumalı, gerekirse yakınlık kurup, kendinize artı olarak ne varsa katmalısınız.

Yukarıda yazılanlar, çektiği fotoğraflar ile ardında güzel eserler bırakabilmeyi hedefleyenler içindir. 

Umarım bu sitelerde keyifli zaman geçirirsiniz.

Saygılarımla

Volkan Akgül

 

 

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31