Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar!

Cep telefonu ile çekilen fotoğraflardan beklentimiz ne olmalı, sonra ki yıllarda ne gibi sürprizler ile karşılaşabiliriz? Cep telefonu ile fotoğrafçı olunur mu ? Senin ki kaç megapixel
Dijital teknolojinin ilerlemesi ile gündemden düşmeyen yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Cep telefonu fotoğrafçılığı. Hatta daha da ileri gidersek, son model otomobiller, seyahat halinde, ön cama yerleştirilmiş bir sensör ile fotoğraf çekebiliyor.

Cep telefonu ile gelen güzellik!

Ne güzel, her gittiğimiz yerleri cebimizde taşıdığımız bir alet ile fotoğraflamak, orda geçirdiğimiz anları tebessümlerimiz ile ölümsüzleştirip, arkadaşlarla geçirdiğimiz o keyifli anları karelemek. Kulağa hoş geliyor, doğru. Farkındasınızdır biliyorum ama yine de sormak isterim, üç sene önce çektiğiniz fotoğrafların kaçta kaçı halen ulaşılabilir durumda. Cep telefonuna giren virüs, atmak zorunda kaldığımız format, istemsizce bozulan hard disk, ansızın çöken pc, Cd lerin okunamaz hale gelmesi derken kim bilir kaçımız yok olan fotoğraflarımıza yandık. O anlar kül oldu gitti işte  Sadece bununla da kalmıyor, çektiğimiz fotoğrafları hiç bastırdık mı, acaba keşke bastırsaydım dediğiniz kaç fotoğrafınız olmuştur.

Cep telefonu ile çektiğimiz fotoğraflar, zamanı ölümsüzleştirmenin yanı sıra, o ana damga vurduğumuz, kendimizi o saniyenin içine mühürlediğimiz bir araç. Bizden sonra, bizimle ilgili bilgiler verecek yegane kanıt. Bir insan yaşar ve ölür. Hayat dediğimiz bu serüvende, doğdugumuzda ebe popoya bir şaplakla bizi canlandırırken, imam popoya bir pamukla gönderi verir toprağın altında. İşte, bu kadar! Hayat bu iki durum arasında ki zaman içerisinde ne yaptığımız, geriye ne bıraktığımızdır.
Bilmemiz gereken, basılmamış bir fotoğraf, her ne kadar hard disk, cd ya da depolama alanında saklanabilse de, on sene sonra ne olacağını kimse kestiremez. Uzmanlık alanım fotoğrafçılık, düşünüyorum da o kadar uğraşmama rağmen birçok fotoğrafım yok oldu gitti  Geri getirmenin imkanı yok!

Bir insan öldüğünde değil, geriye hatırlanacak bir şey bırakmadığında ölmüştür. Volkan Akgül

Cep telefonu ile ne kadar fotoğrafçı olunur?

Bir fotoğraf her şeyden önce net olmalıdır. Doğru beyaz dengesinin yanı sıra, pozlama, alan derinliği, pixel başına düşen renk derinliği, oto fokus gibi birçok özelliği içerisinde barındırır. Daha da fazlası var. Cep telefonu ile bu kadar basit olsa, ne gerek var binlerce liralık fotoğraf makinelerine. Objektiflere ve bir sürü araç gerece.

Bir önce ki yazımda ‘ Kalite Asla Tesadüf Değildir ‘ demiştim. Bir göz atarsanız, belki ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Cep telefonu ile fotoğraf çekilir. Fotoğraf Sanatçısı olunmaz.

Senin ki kaç megapixel ?

Anlamadık gitti. Cep telefonunda Mega pixel bir aldatmaca. İlk dijital fotoğraf makineleri çıktıklarında bu reklam tuzağı ile satış yapıyorlardı. Ama yer mi yurdum insanı… Hemen olayın önüne geçtiler. Ne yazık ki cep telefonlarında durum bu kadar basit değil. Çünkü her kesim cep telefonu ile fotoğraf çekiyor. Herkes interpolasyon, ccd, cmos sensör ve dijital zoom, optik zoom gibi kavramları bilmek zorunda değil.

Cep telefonunda mega pixel büyük bir aldatmaca. Reklam Tuzağı. Zaten mega pixel sizin için önemli olsa gider giriş seviye bir DSLR alırsınız. Lütfen paranızı böyle tuzaklara kaptırmayın. Eğer çoksa harcayın gitsin 

Son olarak, tüketim çağından nasibini almış biz insanlar, ölümsüz anlarımızı öldürmeyi bırakalım. Bırakamıyorsak, en azından değerli olanları gidip bastırarak albüm yapalım.
İnanın pişman olmazsınız.

Saygılarımla, Volkan AKGUL.

 

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31