Bebek Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Bugün kanımızı ısıtmakla kalmayıp, çekim yaptığımız anlarda oldukça keyif alacağımız ‘Bebek fotoğrafları nasıl çekilir? ‘ konusuna değineceğim

bebek fotoğrafçısı

bebek fotoğrafları, bebek fotoğrafı çekimleri, bebek resimleri, bebek

Not: Bir üstte yer alan bebek fotoğrafı, monitörün bozulması sebebi ile photoshop da işlenmeden eklenmiştir. Kısa sürede, çekimlerini gerçekleştirdiğim diğer bebek fotoğrafları ile birlikte güncellemeye gideceğim.  

Bebek Fotoğrafı Çekim Teknikleri

Annelerden sıklıkla duyduğumuz; Benim bebeğim ya da çocuğum fotoğraflarda güzel çıkmıyor! İşte bu ve bunun gibi söylemlere son verme zamanı.

Baştan belirtmeliyim, başarılı bebek fotoğrafları çekebilmek için, bünyenizde sabır ve hoşgörü duygularını fazlaca bulundurmanız gerekli 🙂 Amatör çekimler için ileri düzey ekipmana da gerek yok. Genel mantığı anlayarak pratiğe dökmek, daha iyi sonuçlar üretmemize sebep olacaktır.

Göz Seviyesi

Fark ettiniz mi bilmiyorum, portre ve diğer çekim dalları için çoğunlukla göz seviyesinden deklanşöre basmanız gerektiğini söylüyorum. Önemini anlamışsınızdır umarım. Hep söylediğim gibi güzel sonuçlar vermiş, kabul gören fotoğraflar, belli teknikleri içerisinde barındırır. Bu teknikleri öğrenip, pratiğe dökün. Sonra kendi yaratıcılığınızı oluşturursunuz.

Bebek ve çocukları estetik şekilde fotoğraflamak için küçük modellerimizin göz hizalarına inmeliyiz. Hatta dizlerimizin üstüne çökerek fotoğraflamak daha etkili sonuçlar almamıza yarayacaktır. Burada herkesin yaptığı genel hataya düşmeyin.

Bebekleri ya da çocukları, yukarıdan aşağı bakarak fotoğraflamak.

Ticari kaygı gütmeden yapılan çekimlerde, yukarıdan aşağıya bakarak fotoğraf çekmenizi tavsiye etmem. Yüz şekillerine göre fotoğraf çekimleri, kamera açısında ufak sapmaların portre çalışmalarında ne derece önemli olduğunu yazmıştım. Okumak isterseniz tıklayın.

İlk kural neymiş efendim, bebeklerin göz seviyelerine inmek. Hatta biraz daha aşağı.

Netlik

Yine her başarılı fotoğrafta olduğu gibi netlik, göz bebeğine yapılmalı. Tek nokta netlik ayarı ile makinemize yakın olan göze odağı kilitlemeliyiz.

Diğer detayı yakaladınız umarım, ‘ Objektife yakın olan göz ‘ .

Fotoğraf Makinesinin Arkasından Çekilin

Bebekleri, doğal pozları ile fotoğraflamak istiyorsanız, makinenin arkasından çekilmeyi denemelisiniz. Yanlış duymadınız, vizörün arkasından bakmayı bırakın. Bunun yerine, anne ya da aile bireylerinden diğer kişiler makinenin arkasında toplansın. Bu şekilde fotoğraf çekimi yapabilmek için, makinemizi tripoda yerleştirip, lens ve netlik ayarlarını yaptıktan sonra, kablosuz deklanşör kullanmanız yeterli olacaktır. Siz bebeği eğlendirirken 🙂 aile de makine arkasında durarak bebeğin ara ara o tarafa yönelmesine sebep olacaktır.

Çok farklı kareler üreteceğinize emin olabilirsiniz.

Işık kullanımı

Profesyonel kalitede bebek fotoğrafları çekebilmek için bir adet stüdyo flaşı ya da tepeüstü flaş yeterli olacaktır. Bu tarz fotoğraf çekimlerinde, kendim 400watt lık taşınabilir flaş ile hareket ediyorum. Bir yaş üzeri bebeklerde dengeli dağılmış, yumuşak ışık kullanımı yeterli olurken, yeni doğmuş bebeklerin yüz kısmı daha düz bir yapıda olduğu için 3/4 aydınlatmalı kuralı ile çalışmamız gerekli. Burada asıl amaç, ışığın derinlik veren yönünü kullanarak yüz şekillerine derinlik hissi vermek. Yanınızda flaş yoksa reflektör de işinizi görecektir.

Reflektör Kullanmak

Bulunduğunuz ortamda pencere önüne geçerek, gelen ışığı reflektör yardımı ile yönlendirebilirsiniz. Reflektör kullanmaya bir kez alışınca bu kadar basit ve taşınabilir bir aletin verdiği etkiler karşısında şaşırmakla kalmayıp, bana teşekkür edeceksiniz.

Tek sıkıntı, çekim anında reflektörü tutacak kişiyi bulabilmekte 🙂

Reflektör kullanımı nasıl olur? Işığı yansıtma biçimleri, kullanma açıları, hangi renk nerede kullanılır gibi teknik bilgiler bir sonraki yazımda.

Fon

Yani arka plan. Yalnız bebek fotoğraflarında değil, fotoğrafın bütün dallarında önemli. Temiz ve sade bir fon ana hedef olmalı. Fon ile ilgili bölümü okumak isterseniz tıklayın

Saygılarımla

Volkan Akgül

 

 

 

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31