Sakarmeke fotoğrafları nasıl çekilir? Başarılı ve göz detayı alabileceğimiz sakarmeke fotoğrafları çekebilmemiz için en başta mekan tespiti gelmekte. Her yerde görebileceğimiz bu kuş türlerini detaylı biçimde çekebilmek, bu önceliği yerine getirmekten geçmekte. Bu mekan öyle bir yer olmalı ki, sakarmekeler hem yakınınızda olmalı, hem de sizi fark etmemeli. İnanın bana […]

Sakarmeke fotoğrafları nasıl çekilir?

Başarılı ve göz detayı alabileceğimiz sakarmeke fotoğrafları çekebilmemiz için en başta mekan tespiti gelmekte. Her yerde görebileceğimiz bu kuş türlerini detaylı biçimde çekebilmek, bu önceliği yerine getirmekten geçmekte. Bu mekan öyle bir yer olmalı ki, sakarmekeler hem yakınınızda olmalı, hem de sizi fark etmemeli. İnanın bana ilk kuş fotoğraflarında çok zorlandığım mekan tespiti, aslında hiç de gözümde büyüttüğüm kadar zor değilmiş.

sakarmeke

sakarmeke fotoğrafları nasıl çekilir

Not: Sakarmeke ve diğer su kuşları ile ilgili fotoğraf çekimleri için tıklayın. Yüksek kalite izlemek için açılan sayfada fotoğrafların üzerine tıklamanız gerekmektedir.

Dürbün

Mekan tespiti öncesi bir dürbün edinirseniz, hem türlerin genel davranışlarını kolaylıkla görebilir, hem de fotoğrafını çekeceğiniz bölgeyi daha rahat keşfedersiniz. Keşif için sakarmekeleri gördüğünüz bölgelerde yürümeli, güneşim hangi açıdan doğduğunu tespit ederek, çekim yapacağınız yeri bu açıya göre ayarlamalısınız. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte çekim alanında pozisyonunuzu almalı ve ilk başlarda onların sizi fark etmemesini sağlamalısınız.

Örneğin, Küçükçekmece gölünde bir sürü sakarmeke görebilirsiniz. Burada çok olmaları bu türleri çok rahat fotoğraflayacağınız anlamına kesinlikle gelmemeli. O gölün etrafında dolaşabildiğiniz kadar yürümeli güneşin açısını takip etmelisiniz. Bulamadınız mı, vazgeçmek yok. Başka bir bölgeye gitmeli o bölgeyi keşfetmelisiniz. Çektiğim fotoğraflarda teknikten daha önemli olan, türleri çekebileceğim yeri keşfetmek olmuştur. Hatta öyle bir yer keşfettim ki, fotoğraf çekimi yaparken iki kolumda denizin içerisindeydi. Böyle sıfır noktasından, yani sakarmekelerin göz hizasından çekilen fotoğraflar, fotoğraf tekniğiniz iyi ise mükemmel sonuçlar verecektir. Buraya kadar uzun uzun yazmamın tek sebebi, ilk ve en önemli kural olan yer tespiti üzerinde durmaktı. İnanın bana sizlerin benim çektiği sakarmekelerden çok daha iyi fotoğraflar üreteceğinizi biliyorum. Yalnız kuralları aklınızdan çıkarmayın yeterli.

Çekim Teknikleri

Pozlama

Sakarmekeler siyah renkli, kırmızı gözlü ve beyaz gagalı bir tür. En zor renkler bir arada 🙂 Siyahtan detay almak için bir tık artı pozlarsınız beyaz gagamız patlar, gaga detayı için bir tık eksi pozlarsınız siyahlarda detay iyice içine gömülür. Ben yine de siyah renkleri kurtarabilmek, patlamış bir gagayı kurtarmaktan daha iyi olacağı için eksi -2.3 pozlayarak çekimleri gerçekleştirdim.

Diyafram

Diyafram öncelikli modda çekim yapmaya alışmanızı tavsiye ederim. Zamanla bu moda alışanlar benim gibi diğer modlara bir daha ellerini bile sürmüyorlar. Çok nadir 🙂 Diyafram değeri her zaman olmasa da lensiniz kalitesi orantısında f2.8 f3.5 ya da f5.6 olmalı. Amacımız sadece sakarmekeyi fotoğraflamak olduğu için sığ bir alan derinliğine ihtiyacımız olacak. Bunun içindir f2.8 değerinde diyafram kısıklığı bize istediğimiz sonucu verecektir.

Netlik

Uçan ya da çok hareketli olmayan kuş türlerinde tek nokta netlik kullandığımı yazmakta bir mahsur yok. Tek nokta netlik derken, makinenizde var mı bilmiyorum ama etraftaki yardımcı af noktalarını da açmayı unutmayın. Genellikle merkez noktası kullanmakla birlikte diğer yardımcı noktalar kuş türümüzü netleme de yeterli detayı yakalayacaktır. Peki hangi fokus ayarı tabi ki otomatik fokus. Otomatik fokusa almalı ve makinenizi mümkün olan en hızlı ayarda çekime hazırlamalısınız. Bu tarz çekimlerde saniyede 10 kare çekebilen Canon Eos 1 D Mark III kullanıyordum. Doğa canlıları konusunda hata payı çok az. Size gelip bilerek poz vermezler. Sizde saniyede on kareye ayarlarsanız makinenizi ya da beş, yedi fotoğraflardan dördü net olmasa bir tanesi muhakkak netliği yakalayacaktır. Teknolojinin olanaklarından faydalanmak gerekli.

kuç fotoğrafçısı

sakarmeke fotoğrafları nasıl çekilir, sakarmeke, sakarmeke kuşları, kuş fotoğrafları

Not: Sakarmeke ve diğer su kuşları ile ilgili fotoğraf çekimleri için tıklayın. Yüksek kalite izlemek için açılan sayfada fotoğrafların üzerine tıklamanız gerekmektedir.

Lens

Kim ne derse desin, bu güne dek bir çok prime lens kullandım. Kullandığım tele objektifler içerisinde en keskin ve kalitelisi Canon 300mm F2.8. Rüya lens benim gözümde. Bu tür bir tele objektif ya da Canon 400mm f5.6 gibi bir lens ile mükemmel kalitede kareler üretebilirsiniz. Canon 500mm F4, Canon 600mm F4 bunlarda uçuk fiyatlı diğer rüya lensler 🙂

Makine ayarlarım

Üst tarafta gördüğünüz fotoğrafların çekim ayarlarını detaylı bir şekilde sizlere sunmak istedim.

Camera Model Canon EOS-1D Mark III
Owner’s Name VolkanAKGUL
Shooting Mode Aperture-Priority AE
Tv(Shutter Speed) 1/4000
Av(Aperture Value) 4.0
Metering Mode Spot Metering
Exposure Compensation -2/3
ISO Speed 250
Lens EF300mm f/2.8L IS USM
Focal Length 300.0mm
Image Size 3888×2592
Image Quality RAW
Flash Off
White Balance Mode Auto
AF Mode AI Servo AF
Tracking sensitivity -2
Picture Style Standard
Drive Mode High-speed continuous shooting

Takıldığınız bir yer olursa çekinmeden sorabilirsiniz, bildiklerimi paylaşmaktan keyif alırım.

Saygılarımla

Volkan Akgül

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31