Sumru Kuşu Fotoğraf Çekim Teknikleri Sumru kuşları, kuş fotoğrafçılığında uçar diye adlandırılan çekimlerde estetik görünüm olarak yüksek seyir zevki veren özel bir tür. Bu türlerin net karelerini yakalayabilmek için uçan kuş fotoğraflarında pratik şart. Sumru kuşu fotoğraf çekim teknikleri ile başarılı uçar fotoğrafları çekebileceksiniz. Sumru Kuşları hakkında biraz bilgi edinelim […]

Sumru Kuşu Fotoğraf Çekim Teknikleri

Sumru kuşları, kuş fotoğrafçılığında uçar diye adlandırılan çekimlerde estetik görünüm olarak yüksek seyir zevki veren özel bir tür. Bu türlerin net karelerini yakalayabilmek için uçan kuş fotoğraflarında pratik şart. Sumru kuşu fotoğraf çekim teknikleri ile başarılı uçar fotoğrafları çekebileceksiniz.

kuş fotoğrafları, sumru kuşu çekim teknikleri

Sumru Kuşları hakkında biraz bilgi edinelim

Sumru kuşlarını diğer kuş türlerinden ayıran belirgin özelliklerin başında, kırmızı ince gagaları, küçük beyaz kanatlar ve düzensiz hareketlere sahip olması geliyor. Genel olarak martı kuşlarına benzeyen bu türlerin ötüşleri ‘ kiy kiy ’ şeklinde ince bir ses. Ülkemize yaz aylarında göç ederek belirli bölgelerde koloniler oluşturan bu kuşlar, üç ay kadar kısa bir süre zarfında fotoğraflanabilir. Bu ay­lar içerisinde yavrulamak için bir nevi kuluçkaya yatarlar. Doğan yavruların kanatlanıp uçabilecekleri ana kadar bekledikten sonra ülkemizi bir daha ki seneye kadar terk ederler

Fotoğraflamak için yazı beklememiz şart 🙂

sumru

Sumru kuşlarını ilgi görmesinde belki de en büyük neden aralarında ki besin paylaşımı. Usta birer balık avcısı olan bu kuşlar, bulundukları bölgenin suları üzerinde alçaktan uçarak, ani bir pike ile suyun içine dalıp su altında ki balıkları gagaları ile yakalarlar. Yakaladıkları balıkları kolonin diğer Sumruları ile paylaşmak için bölgelerine geri dönerler.

Kısa bilgimizi edindik, şimdi çekim bölgesini keşfedelim

Bu türleri görmek ve fotoğraflarını üretebilmek adına tavsiyede bulunacağım bölgelerin başında İstanbul’da bulunan Büyük Çekmece ilçesi gelmekte. Büyük Çekmece Belediyesi tarafından Sumru adası adı verilmiş bir göl dahi bulunmakta. İzmir de oturanlar için İzmir Kuş Cenneti, Adana bölgesinde Göksü deltası bu kuşların bulundukları yerler.

Sumru kuşu fotoğraf çekim teknikleri

Fotoğraf Çekim Teknikleri

Diğer kuş türleri hakkında fotoğraf çekim tekniklerine ulaşmak isterseniz tıklayın

Sürekli söylediğim gibi kuş fotoğraflarında 300 mm den az olmamak kaydı ile tele objektif şart. Çekim hızı yüksek olan orta seviye bir dslr diğer gereklilik. Bu kuş türleri yapıları gereği ani hareketler sergilemekte. Elde çekim yapılarak daha kolay fotoğraflanabilir. Yanınızda tripod bulundurmak isterseniz yine de siz bilirsiniz. Uçar halde estetik kareler yakalayabilmek için makinemizi diyafram önceliğine alarak f4 , f5.6 değerlerini giriyoruz. Beyaz olmaları ve kanatlarda patlama olmaması sebebi ile pozlamayı -1 olarak ayarladıktan sonra iso yu minumum 320 ve yukarısı olarak ayarlıyoruz.

Enstantene değerimiz 1/1600 ve yukarısında seyrettiğinde çekilen karelerde uçar halde net fotoğraflarını üreterek başarıya ulaşmak mümkün.

Sumru kuşları

kuş fotoğrafı çekim teknikleri, sumrular

 

Saygılarımla

Volkan Akgül

 

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31