Fotoğraftan para kazanmak

Bu yazı başlığını ‘ Fotoğraftan para kazanmak çok kolay ‘ şeklinde atmak isterdim. Oysa madalyonun diğer yüzü olan karşılaşılacak zorluklara yer vermeyi hedeflediğim için böylesi bir başlığı daha doğru buldum. Her ne kadar fotoğrafa yeni başlayanlar için, zamanla gelir elde etmek mümkün olsa da, yazılan ve söylenenler kadar kolay mı, gelin birlikte görelim. Tabi bu yazı sadece zorlukların anlatıldığı bir konudan ibaret olmayacak. Okurken gelir elde edebileceğiniz tüyolar da içerisinde saklı.

4,9VOLKAN AKGÜLÜrün ve Katalog Fotoğraf Çekimi

  • Sevdiğimiz uğraş olarak fotoğrafçılık ile gelir elde edilebilir mi?
  • Edilse bile nasıl ve ne kadar zamanda?
  • Bu gelir, geçim kaynağı olarak yeterli olacak mı?

Amatör ya da fotoğrafa yeni başlayanlar içlerinde ki coşku, heyecan ve merak hali ile devamlı fotoğraf çeker. Bu hal bir süre sonra devamlılığını yitirmezse, fotoğrafı çeken kişi, kendini geliştirme aşamasına yönelir. Fotoğraf çekim teknikleri, çekimlerde ki püf noktalar, temel kurallar derken bir hayli zaman ve uğraş sonunda belirli bir seviyeye gelir. Gelinen seviyede yapılan araştırmalar ve bolca pratik sonrası kişide, fotoğraf alanında benlik duygusu oluşmaya başlar. Bu benlik yani fotoğraftaki ego ile sizin için yarış başlamıştır artık. Fotoğraf sevdalısı kişi, edindiği bilgiler ve çektiği fotoğraflar doğrultusunda rahatlıkla para kazanabileceğini ve bu şekilde sevdiği işe sahip olacağını düşünür.

Haklı mıdır? Olabilir! Kolay mı? Devam edelim…

fotoğraftan para kazanmak

Baştan belirtmeliyim, hobi olarak uğraştığınız ne varsa, içerisine bir beklenti girdiğinde, eski zevkini yavaş yavaş yitirecektir. 

Dergilerinden başlayalım…

Fotoğraf Dergilerinde Röportaj ya da fotoğraflarınızın yayımlanması…

Türkiye’de bulunan çoğu fotoğraf dergisi, sayfalarında ki içerikleri oluşturan asıl kişilere para ödemez. Zaten kültürel gelişimini tamamlayamayan bir toplumda, az olan okur kitlesi sebebi ile ayakta kalmak da bir hayli zor. İnternet, her ne kadar çöp bilgi ile dolu olsa da, detaylı bir araştırma ile kıyıda köşede değerli bilgilere ulaşılabilmekte. Bu sebeptendir ki dergilerimizi baştan kınamadığımı belirtmek isterim.

Fotoğraf dergilerinde genellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinde ki eğitim görevlilerine, hatırı sayılır bir ücret ödenmektedir. O da hocalarımızın bilgi ve katkısının yanı sıra, fotoğraf dergisine bir sıfat, resmiyet kazandırması sebebinden kaynaklanır. Sizlerin isminizin önünde böyle sıfatlar yok ise vaat edilen, isminizin dergide yayımlanması olacaktır. Tabi ki fotoğrafçıyı, emeği, sanatı düşünen kurumlar da yok değil. National Geographic dergisi, sizden bir fotoğraf talep ederse, karşılığında ücret ödemesi teklifinde kendisi bulunacaktır. Fakat, o fotoğrafın ortaya çıkmasına kadar oluşan süreçte yapılan masrafları ne kadar karşılar bilinmez. Şahsen, böyle bir teklif geldiğinde hatırı sayılır bir ücret karşılığında onay veriyorum. Sebebine gelince, başarılı ve yayımlanmaya değer görülen çalışmalar emek, zaman, çaba ve maddiyat sonucunda oluşmakta. Bu fotoğraflar ile görsel bir şölen oluşturarak, edindiğim bilgiler doğrultusunda dört, belki beş sayfa yayım yapılacak. Bu sebeple dergiyi çıkaran kurum aylık ücretini alırken, konunun kahramanı isim şerefi ile onurlandırılacak. Sizce ne kadar mantıklı? Mantığı geçelim, hiç soruluyor mu; bu fotoğraflar nasıl çekildi, neleri feda etmek zorunda kaldın, nasıl devam edeceksin diye? Tabi ki hayır.

fotoğraf dergisi

kuş fotoğrafçılığı volkan akgül

Kendimi kullanılmış gibi hissetmeme sebep olan bu durumlarla bir zamanlar yüzleşmek zorunda kalmadım değil. Zamanı geldiğinde bu yönde ki kararınızı kendiniz vereceksiniz.

Not: Maddi çıkar gözetmeden yayım yapan kurumlarda bu durum söz konusu bile olamaz. Öyle bir yer varsa tabi!

Geçim Kaynağı olarak Fotoğrafçılık

Fotoğraf stüdyosu açarak para kazanılabilir mi?

80’li yılların başı ve doksanlı yılların ortaları olsa belki daha kolay olabilirdi. Şimdilerde, dijital fotoğrafçılığın gelişimi ile stüdyolar birer birer kepenk kapatmaya başladı. Yakın bir akrabam, -kendisi altmış beş yaşında ve stüdyo sahibi- doksanlı yıllarda fotoğraf çekimlerinden kazandığı paraları çekmeceye koyarken, ayağıyla ittirdiğini söylerdi. Nasıl mı, paranın fazla olması sebebi ile çekmece kapanmıyor ve ayağı ile destekliyor. Siz düşünün artık 🙂 Kaldı mı öyle para kazananlar, varsa da kaç kişi. Bunun dışında stüdyo temeliniz yoksa, çıraklıktan geçmeden kalkışmayın, demek yerinde olacaktır. Stüdyo demek, bir nevi beklenti içerisinde olmak demek, hem sizin, hem de müşterinin sizden beklediği. Ne demiştik, işin içine beklenti girerse keyif düşer, güzellik kalkar. Hobi olarak çekilen fotoğraflar hobi olmaktan çıkar, belli kurallara uymak zorunda kalırsınız. Biometrik, vesikalık, sünnet, nişan aile, çocuk, bebek, baskı ve müşteri memnuniyeti derken deklanşöre basmak size eskisi kadar zevk vermez. Belki iki bilemediniz üç ay sürecek olan keyif hali bir süre sonra yerini sıradanlığa bırakacaktır. Stüdyo da çekilen fotoğraflar sonrası photoshop işlemleri, baskı aşaması, müşterilere yaklaşım, bildiğiniz ve düşündüğünüzden farklı bir şekilde ilerliyor. Sahnenin tozunu almalısınız derler ya, işte stüdyo açmadan önce kısa bir süre de olsa çalışmak şart.

Bunlar stüdyo açmanın iyi yanları, kötü tarafı ise fotoğraf stüdyoları devletimizin ne kadar umurunda?

fotoğraftan para kazanmak

fotoğraf stüdyosu açmak

https://www.volkanakgul.com/wp-content/uploads/2019/03/Fotoğraf-stüdyosu-açmak.jpg
Devletimiz, resmi evrakta gerekli olan fotoğrafların çekilebilmesi için biometrik ve vesikalık otomatlarına izin vermiş bulunmakta. Böyle bir izin yok dense de, her gittiğimde hastane, emniyet, adliye kurumlarında devamlı karşıma çıkıyor. Ne kadar üzülüyorum, bilemezsiniz. Hem de hiç biri çıraklık eğitimi almamış. Belli bir belge de gerekmiyor. Parayı sağ gözden koyuyorsun, o size sol gözden fotoğrafı veriyor. Tam sizden istenilen şekilde, ruh yok, belge var. Eğitim kurumları genellikle bilgisayar üzeri bir web kamerası ile çekim yapıyor. Düğün salonları dijital fotoğrafçılıkla birlikte gelen kullanım kolaylığı sebebi ile kendi bünyelerinde personeller yetiştirmekte. Gelin damat fotoğrafları, damat ya da gelinin fotoğraf ile ilgilenen arkadaşları tarafından çekilmekte. Sonuç, -her zaman olmasa da- çoğunlukla hüsran olsa bile.

Geriye ne kaldı, kalanlar ne kadar masrafları karşılar bilinmez.

Ürün Fotoğrafçılığı

Çağın buluşu internet ve her geçen gün açılan e-ticaret siteleri bu alanda fotoğraf çekimlerine ihtiyaç olduğu sinyallerini vermekte. Oturduğunuz yerden kalkıp mağazalara gitmek yerine, internet üzerinden sipariş vermek daha cezbedici geliyor insanımıza. Bilgisayarın karşısından kalkma, dünyayı keşfet.

Ürün çekimlerinden gerçekten para kazanılabilir. Birçok firmanın ürün reklam fotoğraflarını çektim. Hatta iki sene sürekli olarak bir firmada ürün fotoğrafçısı olarak görevde bulundum. Çek babam çek. Işık oyunu istemezler, beyaz fon sabit, ürün üç açıdan çekilsin, detay doku ön planda olsun yeter. Öyle üç boyutlu algısı, alan derinliği gibi etkiler istenmez. Bir fotoğrafçı gözü ile böylesi değerli bir çalışma, firma tarafından değersizleştirilir. Fotoğrafa derinlik veren ışık-gölge oyunları, firma yetkilisi tarafından bu taraf karanlık çıkmış, şurası net değil gibi değerlendirilebilir. Çoğunlukla da öyle olur. Anladığınızı varsayıyorum. Firmanın bünyesinde çalışmadan önce bu yazdıklarımı hatırlarsınız umarım.

Zamanla kendinizi geliştirip, özel olarak çalışmayı düşünebilirsiniz. Google Adwords üzerinden belli bir reklam yöntemi ve ödeme tipi seçerek ayda en az bir fotoğraf işi düşürebilmek oldukça mümkün. Gerekli olan malzemelerden bahsetmiyor, o seviyeye geldiğinizi varsayıyorum. Değilseniz bile sormaktan çekinmeyin, bildiklerimi paylaşırım.

fotoğraftan para kazanmak

ürün fotoğraf çekimi

Burada önemli olan çekimi yapacağınız firmanın bakış açısı. Kurumsal bir firmanın sizden çekim dışı beklentileri olması çok doğal. Firmanızı sorabilir, ziyaretinize gelebilirler. Gerçekleştirilen fotoğraf çekimleri sonucunda firmaya fatura kesmeniz gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Asıl sıkıntı, küçük firmalar için yapılan fotoğraf çekimlerinde. Hepsi olmasa da bir çoğu genellikle fatura istemez, size, fatura bulabilir misiniz onu sorarlar 🙂 %18 den daha düşük. Tabi bu bakış açısı ile yaklaşan işletmeler, emeğinizin hakkını tam olarak vermeyecektir.

Böyle firmalara göre, adet başı üç liradan ürün çekimi yaptığını iddia eden insanlarımız mevcut. Kınamıyoruz, kınamak yerine, zamanla yok olmalarını izleme durumunda kalacağımız için üzülüyoruz. 

Stok fotoğrafçılık

Evet doğa fotoğrafları ile stok fotoğrafçılığından büyük kazançlar elde etmeniz biraz zor demiştik. Peki, başka ne çekebiliriz? Her şeyi! Su bardağından tutun, bardağa düşen damlaya kadar aklınıza ne gelirse. Başarıyı yakalarsanız, ayda 10.000 TL kazanmanız mümkün. Öyle hemen heveslenmeyin, devlet memuru gibi düzenli bir gelir söz konusu değil. Burada gözden kaçırılmaması gereken bir nokta daha var. Çekimini gerçekleştireceğiniz fotoğrafları sizden önce fotoğraflamış bir sürü rakip var. Sizlerin de o fotoğrafçılar arasında yer edinerek, gelir elde etmeniz için tam üstü zamanlı ( gün de 18 saat ) çalışmanız gerekli. Ayda en az yüz fotoğraf yüklemelisiniz. Yüklediğiniz fotoğraflar binlerle sayılacak zamana gelirse siz de kazanabilirsiniz. Tabi fotoğraflar sizin istediğiniz şekilde değil, sitelerin sizden istediği kurallar dahilinde kabul edilmekte. Photoshop ve dekupe işlemlerine de hakimiyet başka bir gereklilik. Kazanç elde etmeyi sakın ola ki yüklenen fotoğrafların sayısı ile eşit olarak algılamayın.

İçerik her şeyden önemli. İşte ayda yüz fotoğrafın zorluğu burada başlıyor. 🙂

Dreamstime altı yıldır üyeyim. Üyeliğimin ilk yılı yüz üzerinde fotoğraf yükledim. Altı yılın sonunda ayda 100$ gibi gelir elde edebiliyorum. Zamanında ağırlık verseydim iki belki de üç senede 1000 fotoğraf yükleye bilirdim. Böylelikle aylık kazancım daha yüksek olurdu. 

fotoğraftan para kazanmak

Yukarıda ki su damlası çalışmalarımın değişik görselleri için tıklayabilirsiniz.

Sözün özü, stok fotoğraflardan gelir elde etmek tamamen sizin istikrar ve çabanıza bağlı.

Sponsorluk

Büyülü sözcük işte bu 🙂 Tüm çaba ve emeğin karşılığı ve devamlılık, bize sponsor olacak olan kurum tarafından karşılanabilir.

Peki, sponsor bulmak kolay mı? Sponsorlar için önemli olan gerçeklik nedir?

Tanınmış bir fotoğrafçı, kişisel fotoğraf sunumunu yaptıktan sonra kendi çalışmaları ile ilgili şu sözleri sarf etmişti ‘ İzlediğiniz bu fotoğraflar, beş para değeri olmayan çalışmalardır. Hiç kimse bu fotoğraflar da ki canlılar için ya da fotoğrafların kendisi için sponsor olmayı teklif etmez. Ben, firmalara çektiğim fotoğraflar ile reklam geri dönüşümü satarım. ‘

İşte bu!

Fotoğrafları çektikten sonra size sponsor olacak firmalar için proje üretmeye odaklanacaksınız. Nasıl bir reklam, nasıl bir proje! İş yine fotoğraf ve sanattan çıktı, pazarlamaya dönüştü. Bunun için ayrı bir birikim ve tecrübe gerekli.

Devamlı istikrar, pratik, tecrübe, emek, zaman ve maddiyattan bahsediyorum. Şöyle bir arkanıza yaslanarak düşünmenizi isterim. Bu sözcükler okundukları kadar kolay ve bir anda olacak şeyler mi?  Son karar her zaman olduğu gibi size ait. 

Saygılarımla!

Volkan Akgül.

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31

4 Comments. Leave your Comment right now:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.