SanDisk® Satış sonrası destek ve Sandisk 64gb Extreme Pro Cfast 2.0 Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde yaşamak zorunda kaldığım talihsiz bir durumun, SanDisk® Global Customer Care firması tarafından nasıl çözümlendiğini paylaşmak için bu satırları yazıyorum. Başta yakın büyüklerimizin sağlığı için evde kalmak zorunda kaldığımız ‘ Covid19 ‘ günlerinden bir nebze de […]

SanDisk® Satış sonrası destek ve Sandisk 64gb Extreme Pro Cfast 2.0

Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde yaşamak zorunda kaldığım talihsiz bir durumun, SanDisk® Global Customer Care firması tarafından nasıl çözümlendiğini paylaşmak için bu satırları yazıyorum. Başta yakın büyüklerimizin sağlığı için evde kalmak zorunda kaldığımız ‘ Covid19 ‘ günlerinden bir nebze de olsa sıyrılabilmek, özellikle bu satırlarda bir soluk bir yaşam olabilmek en önemlisi. Hepimize sağlıklı bir dünya ve sağlık dolu bir ömür diliyorum. Evde kalmaktan gına gelse de kalmalıyız diyerek devam edelim.

Bu zorlu süreçte neler yaşadım, SanDisk® Global Customer Care firması ürün satış sonrası kullanıcıya nasıl geri dönüşüm hizmeti verdi hep birlikte inceleyelim.

Dünya üzerinde kara bulut ve görünmez düşman ‘ Covid19 ‘ belası ile mücadeleye başlamadan önce ‘ TWR Lucas ‘ Türkiye Hit Motor motosiklet yedek parça ve aksesuar üreten firmaya Ürün Katalog Çekimi için mobil ekibimiz ile gittik. Saat 13.00 da başlayan fotoğraf çekimi, akşam 22.00 gibi devam ederken 500 adet poza ulaşmış durumdaydık. Hem ben, hem ekip arkadaşlarım bir hayli yorulmuş, ürün gamının bitmesine çok az kala ara vermiştik. Aradan sonra kurulumu çalıştırıp, son parti ürünler için deklanşöre bastık. Kullanmakta olduğum fotoğraf makinesi Canon Eos 1D X Mark II ve hafıza kartım SanDisk® Cfast 2.0 64gb 515MB.

Deklanşöre bastık ve makinede tık yok !

Çekim yapmıyor, Menu ye dahi giremiyordum. Biraz uğraş sonucu o vurucu uyarı geldi. ‘ KARTA ERİŞİLEMİYOR ‘ Ne yaptıysam boş, makine kartı görmüyor. Yarım saatlik bir uğraş sonrası makineleri kapattık ve ekipmanların bir kısmını orada bırakarak yolu koyulduk. İş yerimize ulaştığımızda, fotoğrafları PC ye aktarabiliriz düşüncesi ile hareket ederken bir nebze de olsa ümit vardı içimizde. Kartı PC ye yerleştirdiğimizde sonuç yine hüsran. Moral bozukluğu iki kat arttı. Kartı bilgisayar görmüyor, kart uçmuş. Verilen emek başta olmak üzere, kartın fiyatı göz önünde bulundurulunca ciddi bir moral çöküklüğü yaşadım diyebilirim. Tabi ki yüce mevlamızın ‘ Elinize geçene çok sevinmeyin, elinizden çıkana da çok üzülmeyin ‘ ayeti doğrultusunda bir nebze nefes alabilsem bile, üzülmedim dersem yalan olur. Vardır bunda da bir hikmet diyerek geçtim oturdum.

Kara düşünceler …

Kişisel çabalarım sonucu bir düzelme olmayan SanDisk® Cfast 2.0 64gb kartı ne yapacağımı düşünürken, aklıma bir anda içini açmak ve belki bir şeyler ters gitmiştir diye kurcalamak geldi. Aceleci insan sendromu. Fotoğrafları kurtarmam gerekli, kart pahalı vs. Aldım elime tornavidayı kartı kenarlarından ince ince açmaya koyuldum. Belki içinde resetleme haznesi vardır diye düşünüyorum. Şimdilerde ‘ Covid19 ‘baskısı yüzünden birçok doktorun aynı hastaya hem 600mg kortizon hem interferon ve üstüne yetmezmiş gibi bir de antibiyotik vermesi gibi. Korku ve üzüntü insanın aklının bir tık önüne geçebiliyor. En vahim sonuç ise ‘ Her şey olacağına varsın ‘ düşüncesi. İşte bu noktaya geldikten sonra kartı açtım. İçinde çip ve termal macunlar. Tabi ki hiçbir şey anlamadan kapattım ve kartı çekmeceye attım. Tüm bunları yaptıktan sonra ne mi yaptım ? Firmaya yazdım.

Aklıma firmaya yazmak geldi. İnanabiliyor musunuz, ilk başta yapmam gerekeni en son yaptım.

İnternet üzerinden araştırdığımda SanDisk® Global Customer Care isimli kurumsal sitelerine ulaştım ve canlı sohbet şeklinde iletişim kutularını gördüm.

https://shop.westerndigital.com/tr-tr/sandisk

Tıkladım ve bu kadar kolay olacağını ve anında cevap verileceğini hiç sanmıyordum. Yurdumuzda alışık olduğumuz garanti yalancılığına defalarca maruz kaldığımız için buradan da ümidim yoktu. İşte o anda Custom S. isimli Sandisk personeli bana yardımcı oldu. ‘ Dilerseniz kartı gönderin fotoğrafları kurtaralım, sonra da kartınızı gönderelim ya da kartı yenisi ile değiştirelim ‘ şeklinde. Ben tabi şaşkın bir şekilde ve hala umutsuz bir cevap ile nasıl olacağını sordum. Benim için UPS kargo fişi doldurup, yine benden bir kuruş almadan UPS e yönlendirdiler. Kartı zarfladım, belgeleri imzaladım, gönderdim.

10 gün sonra firmadan gelen cevap ;

Kartımı değiştiyorlar. En azından böyle bir yaklaşım ve sattıkları ürünlerin arkasında duran SanDisk® Global Customer Care firması ve ekibinden Colin S. bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Şimdi kartın bu şekilde problem verme sebebine gelince;

2005 yılında D2H ile başladığım DSLR teknolojisine 2020 yılında Canon Eos 1D X MARK II ile devam etmekteyim. Hamd olsun Rabbime. İlk defa böyle bir problem ile karşılaştım ve yine ilk defa kartı kullanım amacı doğrultusunda değil de, farklı amaçlar ile kullandım.

Neler mi yaptım ?

Win10 yükledim, usb kurulum yaptım.
Ps yükledim kartın içine, önceleri sadece fotoğraf olarak kullandığım kartlarımı bu kartta harddisk olarak kullandım ve en önemlisi bence Karta hiç format atmadım. İşte beni bu duruma düşüren en büyük ihmalkarlık. Buradan bana bir tecrübe siz sevgili okurlara da bir fikir olsun. Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Hepimize sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

Sağlık ile kal Sandisk ile kal ‘ Evde kal ‘ sloganı ile …
Saygılarımla
Volkan Akgul

About the author

Yiyin, için, israf etmeyin! Çünkü ' O ' israf edenleri sevmez. Araf.31

2 Comments. Leave your Comment right now:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.